31 Ocak 2017 Salı

Mert okula başlıyor - 29 aylık

Bizim için ayrı bir heyecan başladı. Doğduğu andan beri ilk defa kendi başına farklı bir ortamda öğretmenler eşliğinde oyun oynacak, yemek yiyecek, sınıf arkadaşlarıyla tanışıp onlarla vakit geçirecek. Sanırım onu bir birey olarak göreceğimiz dönem asıl şimdi başlıyor. Mert 29 aylık, yani 1 ay sonra 2,5 yaşında oluyor. Evde, parkta her ne kadar oyunlar da oynasak da evdeki gibi olmayacaktır okul ortamı. Kurallara alışması lazım. Zaten beni hiç dinlemiyor bu çocuk 😀 Okulda mecbur herkes ne yapıyorsa Mert de onu yapacak. Oyun saati, yemek saati belli, o da bu düzene uymak durumunda. 

Aslında daha erken başlatmak istiyordum. Yazları parkta saatlerce arkadaşlarıyla oynayabiliyor ama kışın her gün parkta bahçede vakit geçiremediği için okulda daha aktif zaman geçirebilirdi. Beklememin asıl nedeni Mert'in henüz konuşamamasıydı. Ben de birkaç ay daha bekleyeyim dedim. Şimdi ilerleme var ama net konuşamıyor hala :)

Mert'in kardeşi yolda, 3 ay kaldı, tabii kızımız bir sürpriz yapmazsa Konuşmasını beklemekten vazgeçmek zorunda kaldım çünkü kardeşi aramıza katıldıktan sonra Mert'i evden uzaklaştırır gibi okula göndermek onun açısından daha travmatik olur diye düşündüm. Şimdiden okula alışması daha iyi olacak. 

Okul seçiminde çok şanslıyım aslında. Mert'in arkadaşı Ege de birkaç ay önce başladı. Annesi İlke civardaki okulları, kreşleri gezip bana da anlatmıştı, bir tanesine karar verip oraya başlatmıştı. Ben de beğendim. Mert'in Ege ile aynı sınıfta olması çok büyük bir avantaj bence. 

Benim için okul/kreş seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar şunlar:
Fiziki şartlar: İçerisi temiz olmalı, oyuncaklar, eşyalar yeni olmalı, sınıflar aydınlık ve havadar olmalı. 
Öğretmenler: Çocuğumuzu emanet edeceğimiz kişi/kişilerle önceden tanışmamız lazım. Bir eğitim kurumunda sadece öğretmenlerin değil idarenin tavrı çok önemli bence. İnsanın içine sinmesi gerekiyor. 
Beslenme: Mert'in okulunda hazır paket gıda tüketilmiyor, çocukların dışarıdan yiyecek getirmeleri yasak. Tüm yiyecekler okulun mutfağında pişiyor. 
Açık alan: Bahçesi, açık alanda zaman geçireceği bir parkı olması büyük avantaj. 

Bu arada hangi okula başladığını sormayın :) Çocukların güvenliği için oynadığı parkın, gittiği okulun açık olarak paylaşılmaması gerektiğini düşünüyorum. Ancak tanıdığım, bildiğim annelere tavsiye edebilirim. 

Dün Mert'in okulda ilk günüydü. 1 hafta adaptasyon süresi var. Bu nedenle öğretmeni tarafından ilk gün 30 dakika, 2. gün 45. dakika, 3. gün 1,5 saat, 4. gün 2 saat, 5. gün 3 saat şeklinde bir program oluşturdu. Gelecek hafta ortasında yarım gün normal programa geçecek, o da zaten 3,5 saat, yani 9:00-12:30 arası. 


1.gün: Mert ilk defa girdiği ortamlara çabuk uyum sağlayan bir çocuk. İçeri girince hemen kendi kendine odaları gezmeye başladı. Ben de bekleme alanında onu bekledim. Sonra öğretmeniyle bilim atölyesine girip oyun oynadılar. Yarım saat dolunca şansımıza Ege de okuldan çıkıyordu. Beraber giyindiler, sorunsuz tamamladık ilk günü. 

2.gün: Evden çıkarken Ege'nin yanına okula gidelim mi diye sordum. Evden bir an önce çıkmak istedi :) Okulun kapısından da koşarak girdi içeri. Ayakkabılarını değiştirip daha öğretmenini bekleyemeden kendini içeri attı :) Ben yine bekleme alanında koltuklara geçtim. Öğretmeni bir ara yanıma geldi, Mert hakkında bilgiler aldı. Hangi oyunlardan hoşlanır, başka çocuklarla iyi geçinir mi, yemekle arası nasıl gibi. 45 dakika çeşitli oyunlar oynamışlar. Yine bugün de şansımıza İlke de Ege'yi almaya geldi. Beraber çıktık okuldan :) Mert birkaç kere içeri kaçtı. Beni dinlemiyor ama öğretmenleri ne derse yapıyor -şimdilik- 😀 

3.Gün:  Bugün 1 saat kaldı. Ben yine olur da beni görmek ister diye bekledim. Ama hiç aramadı beni. Süre dolunca okuldan çıkmak istemedi, öğretmeni kapıya getirdikçe o geri kaçtı. Sonra yan sınıfa girdi 4 yaş grubuna karıştı, onlarla biraz boya yaptı. Sonra yine çıkarmaya çalıştık. Yere yatıp ağladı. Sonra müzik sesi duydu, o sınıfa girdi, büyükler sandalye kapmaca oynarken bizimki dans etti. Yarım saat gecikmeli olarak kucakta çıkarabildik okuldan. "Hevesi kursağında kalsın ki yarın yine gelmek istesin" dedi öğretmeni.

4.gün: Artık evden çıkarken montunu, ayakkabısını sorunsuz giyiyor. Çantasını alıyor, işte hazır :) Bugün süresi 2 saatti ama uyku saatini etkilediği için 1,5 saat sonra aldım Mert'i. Yine çıkışta sorun yaşadık ama dünkü kadar olmadı :)

5.gün: Okula yürüyerek gidip gelmek çok hoşuna gidiyor (bence) 😀 Kediler, köpekler... Başka bir okulun daha önünden geçiyoruz, bahçede çocuklara laf atıyor "abiiii, abiiii" diye. Okulun sokağına girince yürüyüşü hızlanıyor sanki.
Bugün ilk defa sabah erken gitti. 9'da kaldırdım, biraz kahvaltı edip çıktık. Sabah benimle yatak keyfini sevdiği için kalkmamız zor olacak, belli oldu :) Kapıdan çıkana kadar sıkıntı yaptı, giyinmek istemedi. Kapıyı açınca çantasını aldı ve sorun bitti. Okulda 3 saat kaldı. İyi vakit geçirmiş. Oyun oynamışlar, yıldız kazanmış :) Keçeden, simli, sarı bir yıldız. Onu almaya gittiğimde elinde yıldızla geldi, bana gösteriyor "baak" diye. Ve yine okuldan çıkmak istemedi. Yere çöküp ağladı. Çocuklarını almaya gelen diğer anneler şokta. Tam gün mü versem diye düşündüm ama daha çok erken. Madem kalmak istiyor bence kalsın, ama sonra çabuk sıkılır mı, işte onu bilemem 😀 Gidelim çilek alalım diyerek ikna edebildim onu. Eve de girmek istemedi, ah çilek sen neymişsin! 1 hafta adaptasyon süresini başarıyla tamamlamış oldu. Araya hafta sonu girince pazartesi geri dönmesi zor olabilir belki. Bakalım bizi daha neler bekliyor :)


Onlar için de bizim için de yeni bir dönem başlıyor. Eğitim öğretim hayatlarında hep mutlu ve başarılı olmaları dileğiyle


3 yorum:

 1. Bizde o günleri görürüz inşallah tabi daha bebikiz zamanımız var ☺ maşallah kuzuya çok tatlı ☺

  YanıtlaSil
 2. Merhaba!
  Nasılsınız?
  Ben blogunuzu yeni keşfettim. Tariflerinize bayıldımmm. Daha hiç birini yapmadım ama tek tek denemek istiyorum. Nerdeyse 1 yıldır hiç yeni bişey yazmamışsınız. Sanırım 2.bebeğiniz doğmuştur. İkisine de sağlık, mutluluk dilerim. Benim de 14 aylık bir kızım var. İnanılmaz iştahsız..
  umarım siz de yeniden güzel tarifler için fırsat bulur ve bizlerle paylaşırsınız.
  Hoşçakalın!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Öncelikle çok teşekkür ederim. Evet yeni bebeğimize kavuştuk çok şükür ☺️ O da ek gıdaya yeni başladı sayılır, yeni tarifler yakında 😊 instagramda aktifim çoğunlukla, hesabım @simaozkan Sevgiler ❤️❤️

   Sil