28 Temmuz 2015 Salı

Sağlıklı yemek pişirme önerileri



Bebeğim için yemek yapmaya başlamamla birlikte mutfakta bana göre birçok tabuyu yıkmış gibi görüyorum kendimi.

✔️ Artık soğanı yağda kavurmuyorum. Evet evet, yemek ne olursa olsun soğanı doğrayıp diğer malzemelerle birlikte pişiriyorum. Soğanı kavurmak hem yağ yandığı için kanserojen etki ortaya çıkarır, hem de soğanın besin değerinin kaybolmasına neden olur. 

✔️Soğanı yağda kavurmayacaksak ilk olarak yağı kızdırmanın bir anlamı kalmıyor. Yemek piştikten sonra yağ ekliyorum. 

✔️Mevsim sebze ve meyvelerini tercih ediyorum. 

✔️Mide kapasitesini 100 ml varsayarsak, tüketeceğimiz yiyecekleri hacmi arttırmadan daha besleyici, daha kolay sindirilir hale getirebiliriz. Ruşeym, keçiboynuzu unu/özü, siyez bulguru, kinoa, tam tahıllar vs tercih ediyorum.

✔️Evde yoğurt, peynir, ekmek yapıyorum.

✔️Besin kaybını önlemek için haşlama yerine buharda pişirme yöntemini tercih ediyorum. Haşlama yaparsam da suyunu çorba olarak ya da makarna/bulgur pilavı  pişirirerek değerlendiriyorum.

✔️Evde peynir yaptığımda ortaya çıkan çok değerli peyniraltı suyunu dökmüyorum. Makarna, pilav, sebze, çorba pişirirken kullanıyorum.

✔️Balık yağda kızartıldığında içeriğindeki omega 3 yok olduğu için fırında ya da ızgarada pişirmeyi tercih ediyorum. 



Sağlıkla büyüsün yavrularımız. 

6 yorum:

 1. Merhaba Blw Kitabı'nı okumadım ama ek gıdaya başladığım dam beri kendi kendime bu yöntemi uyguladığımı blog Sayfalarını okurken anladım be daha çok araştırmaya başladım.araştırırken karşılaştığım. En faydalı sayfa oldu teşekkür ederim tariflerinizdeniyorum ve Mina severek yiyor. Benim merak ettiğim hiç bir şekilde siz kaşıkla yedirmiyor musunuz? Benim kızım yemeyi çok sevdiği için ben takviye etmek zorunda kalıyorum gece yatmadan kendim kaşıkla Muhallebi yediriyorum irmik ve meyve ile Hazırladığım. Sizin bebeğinize sunduğunuz Muhallebi târifleri varmı ?sevgi ile kalın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Çok teşekkür ederim :) Kaşığı beraber tutarak kaşıkla yeme alıştırmaları yaptık, bu şekilde kaşıkla beslendi. Yatmadan önce en az 1 saat geçmesini bekleyin, sindirim sistemi uyurken yavaş çalışır, bu da yedikten hemen sonra uyuyan bebek sıkıntı yaratabilir. Muhallebi hazırlamadım hiç :) Yatmadan 1-2 saat önce yemek yiyiyor, sonra da sadece anne sütü alıyor. Sevgiler

   Sil
 2. merak ettigim anne sutu ve yemek harici mama ve devam sutu aliyomu

  YanıtlaSil
 3. Evde peynir yapımı için bilgi verebilirmisiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tarifi bu sayfada bulabilirsiniz http://www.blwannesi.com/2015/03/mert-anne-loru.html

   Sil