27 Mart 2015 Cuma

Blw (Baby led weaning) nedir?

Blw (Baby led weaning) bebeğin ek gıda ile ilk tanışmasından itibaren kendi kendini beslemesi, yani kendi kendine yemek yemesi yöntemidir. 

- Ya boğazına kaçarsa?
- Bebeklerde öğürme noktası yetişkinlere göre daha öndedir, bir çeşit koruma mekanizması aslında. Böylece yutamayacağı parçaları öğürerek çıkarabiliyorlar. 

- Doyup doymadığı nereden anlayacağım?
1 yaşına kadar bebeklerin ana gıdası anne sütü/formül mamadır. Geri kalan besinlere bu nedenle ek gıda deniliyor. Ek gıdayla doymak zorunda değil, bu bir çeşit bebeği ve sindirim sistemini hazırlama süreci. Bu nedenle bebeğimizin yiyecekleri tanımasına fırsat verip onlara zaman tanımamız çok önemli. Zorlarsak ters tepebilir, onları yiyeceklerden soğutabiliriz.


- Bebeğim ne zaman kendi kendini beslemeye başlayabilir?
- 6 aylık bir bebek kendi kendini besleyebilecek donanıma sahiptir. Mama sandalyesinde dik oturabilmesi ve 6. ayın bitmesi beklenmeli. 

- Bebeğim büyük, BLW yöntemini uygulayabilir miyim?
- Tabii ki. Alışması için öncelikle sevdiği ve kolay yutabileceği yumuşak yiyecekleri sunup denemeler yapabilirsiniz. Asla zorlama yok :)

3 yorum:

 1. Yaa size cok tesekkur ederim aradigim blogu buldum sonunda .. kaleminize saglik.. :)

  YanıtlaSil
 2. Merhaba bugün oğlumun 6.ay aşıları ve kontrolü yapıldı. Ek gıdaya geçerken püre vermek istemediğimi söyledim blw den bahsettim malesef çok sığ fikirliler riskli yok damağına yapışır falan bir sürü olumsuz şey saydılar püre şeklinde vermeyi savundularbence bu konuda fikirleri de yok ama moralim çok bozuldu siz böyle şeylerle karşılaştınız mı doktorunuz blw yi destekledi mi merak ediyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, doktorumuza 6 ay kontrolünde blw uygulayacağımdan bahsetmiştim, "tabii yapabilirsin" demişti. Daha sonra 8 ay kontrolüne gittiğimizde videoları izlettim, bayıldı :) Videoları istedi :) Artık blw'yi soran annelere Mert'in videolarını izleterek örnek gösteriyor ve blw uygulaması için teşvik ediyor.

   Sil